Türkiye’de yüzüne bakılmıyor, yurt dışında kapış kapış gidiyor! Bilecik’ten Fransa’ya 700 ton

Türkiye'de yüzüne bakılmıyor, yurt dışında kapış kapış gidiyor! Bilecik'ten Fransa'ya 700 ton

Bilecik’te “dondurulmuş salyangoz dolması” üretimi yapan bir firma, yılda 700 ton salyangozu Fransa’ya ihraç ediyor.

Türkiye’nin dört bir tarafında doğadan canlı olarak toplanan “Helix lucorum” türü kara salyangozları, Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki tesiste ön işlemden daha sonra Bilecik Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaya gönderiliyor.

1989 yılında kurulan Menetrel Yiyecek firması, Bandırma ve Bilecik’te olmak üzere iki tesisinde salyangoz dolmaları üzerine hizmet veriyor.

70 çalışanından 66’sı bayan olan fabrikada, titiz bir şekilde çok sayıda işlemden geçirilen salyangozlar, özel formül, baharat ve soslarla Fransa’da ara ve esas öğünlerde çoğunlukla seçim edilen dolmalar haline getiriliyor.

Bu sene yoğun bir sezon geçirdiklerini gösteren fabrika müdürü Yılmaz Akın, “İnanıyorum fakat ham maddede can sıkıntısı yaşamayacağız. Tek umudumuz daha artı sipariş alabilmek. Fransa’dan da dünyanın farklı alanlara yönlendirilmiş ülkelerine giden bu salyangozları, Türkiye’den yollamak gurur verici.” dedi.

“Yıllık 700 ton bir satmak gerçekleştirdik ve şimdiye kadar satışla ilgili bir can sıkıntısı yaşamadık.” diyen Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü yabancı ortağımız aynı zamanda Avrupa’daki en büyük salyangoz tedarikçisi. Firmanın fazla pozitif kalite teftiş ve pazarlama ağı var. Hem kalite konusunda keza de pazarlama konusunda biz elimizden geleni yapıyoruz.”

Firmada acilen çalışan 70 kişiden yalnızca 4’ünün erkek olduğuna değinen Akın, “Geri kalan personelimizin tamamı bayan. Kadınlarla amaçlamak çok zevkli. Fazla pak ve nitelikli ürünler üretebiliyoruz. Sabırla yorulmadan üretiyorlar. Ekonomiye koskocoman katkı sağlıyorlar. Keza aile ayrıca de ülke ekonomilerine katkıları var.” diye konuştu.

Günde 2 ton civarında et salyangoz dolmasına dönüştürülüyor

Akın, doğadan toplanan salyangozun sofraya gelinceye dek geçtiği aşamalarla ilgili şunları kaydetti:

“Doğadan toplanan canlı salyangozlar firmamıza kazanç. Salyangozlar burada ön çalışmalardan geçirilir. Ön haşlamalar yapılır. sonradan et kabuktan çıkarılır. Et kabuktan çıkarıldıktan daha sonra bağırsaklar makas yöntemiyle kesilir. Bunun hepsini tek tek kadınlar gerçekleştiriyor. Kabuklar Bandırma’daki tesise gönderiliyor. O kabuklar orada özel bir proseste temizleniyor ve kullanılmak üzere tesisimize geri geliyor. Etler de burada boylanıp kalibre ediliyor ve her yerde kabuklara yerleştiriliyor. Şoklandıktan sonradan haziran-temmuz ayından daha sonra dolma yapılmak üzere şu anki sezonu bekler. Depolarımızdaki etler kazanlarımızda takriben 1-2 saat aralarında özel formül baharatlarla pişirilir. Günde 2 tonun üstünde et pişirebiliyoruz. Günde 2 ton civarında eti burada salyangoz dolmasına dönüştürüp, şoklayıp, paketleyerek yurt dışına satıyoruz.”

Salyangoz etinin protein ve potasyum değerinin çok yüksek olduğunu dile getiren Akın, “Omega 3 yönünden somon balığına benzeyen bedel ve üzerinde olduğunu biliyorum. Eti kabuğa yerleştirdikten sonra içine çokça sarımsak, maydanoz, acı biber ve tereyağı olan karışımı da koyduğumuzdan enerji verici de bir mahsul.” diye konuştu.

“Sattıkları ürün bizim salyangozumuz”

Akın, salyangoz dolmasının her ne dek bir Fransız yemeği olarak düşünülse de ana üretim yerinin Türkiye olduğunu vurgulayarak, “Onlar yalnızca bizden dışarı giden ürünleri 12’li, 48’li ve 60’lı paketlere koyup satıyorlar. Sattıkları mahsul bizim salyangozumuz. Biz bunu biliyoruz. Bu işi yapmaktan hoşgörü duyuyoruz. Bu mahsul marketlerde ve büyük toptan marketlerde satılıyor. Dondurulmuş ürün olarak satışı yapılabiliyor.” diye konuştu.

9 yıldır firmada çalışan İmalat Sorumlusu Esra Erol ise 5 bambaşka kalibrede hazırlanan ürünün kabuğu ve içindeki etin gramajlarının kontrollerini yaptıklarını anlatarak, “Fransa’nın tükettiği bu ürünler bizim kadınlarımızın elinden çıkıyor.” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.