Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, Mavi Vatan’a açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son 20 yıllık serencamının adeta bir özetidir

Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, Mavi Vatan'a açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son 20 yıllık serencamının adeta bir özetidir

Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gazın ardından sondaj çalışmalarını yoğunlaştıran Türkiye, dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han ile büyük bir meydan okumaya daha imza atıyor. Abdülhamid Han sondaj gemisi bugün Mersin Limanı’ndan ayrılarak görevine başladı.

Bölgeye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan geminin sefere çıkmasından derhal önce açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, Mavi Vatan'a açılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

“TÜRKİYE FARKLI BİR YERE GELMİŞTİR”

Mavi Vatan’ın en güçlü sondaj gemisi olan Abdülhamid Han’ın özelliklerini sayan Erdoğan, “Ülkemizin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamit Han’ı atama yerine uğurlamak üzere bir aradayız. Bugün burada karşımızda duran fotoğraf, Türkiye’nin son 20 yıllık serencamının adeta bir özetidir. Doğru su ben heyecanlıyım, heyecanlı olduğum kadar da geleceğe bakışımız ve bu noktada ufkumuz fazla daha parlak. Son 20 yılda ülkemize asırlık eser ve hizmetler kazandırdık. Sözümüzün maddesel örneği olan Abdülhamit Han sondaj gemimiz, Türkiye’nin enerji alanındaki yeni vizyonunun da sembolüdür. Daha önce paramızla deha yaptıramadığımız sismik araştırmaları, bakın sondaj demiyorum, sondaj faaliyetlerini keşfedilen kaynakların ekonomiye kazandırılması süreçlerini bundan böyle kendi imkanlarımızla yürüttüğümüz bir döneme girdik. Bilhassa ekranları başında bizi izleyen milletime demin bakanımızın da rakamlarıyla açıklama ettiği gibi, bugün Abdülhamit Han sondaj gemimizle Türkiye öbür bir yere gelmiştir. Türkiye’nin dünyanın önde gelen petrol ve doğalgaz sondajcılarından biri haline gelmesini karşılayan herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, Mavi Vatan'a açılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

“VAKİT VE KAYNAK KAYBETTİK”

Erdoğan konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Hiç şüphesiz bugünlere bir anda gelmedik. Kolay da gelmedik. Uzunca bir vakit kimi zaman sinsi oyunlarla, kimi süre temiz kalpli lakin cesaretsiz tercihlerle, kimi zaman açık açık ihanetlerle oyalandık. Zaman ve kaynak kaybettik. Ülkemizin 2023 hedeflerini belirlerken başta çözmemiz gereken sorunların başında enerjideki dışa bağımlılığımızın geldiğini gördük. Yıllardan Beri açılıp üzeri betonla kapatılan kuyuların sebep olduğu yılgınlığı ortadan uyandırmak için, kendi insan gücümüzle, kendi bilgi altyapımızla, kendi teknolojik araçlarımızla bu süreci yürütme kararı aldık.

Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, Mavi Vatan'a açılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

“SU ALTINDA AZ DAHA BİR ENERJİ ÜSSÜ KURUYORUZ”

Hemen varız, dört tane sondaj gemimiz, 2 sismik araştırma gemimizle artık biz de bu alanda varız. Denizlerde dünyada eşine eksik rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonradan Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj çalışmalarına başladık. Fatih sondaj gemimizi, her arayan bulamaz. Lakin unutmayın, bulanlar arayanlardır. Bu şekilde göreve uğurladık. Bir süre daha sonra da müjdeli haberi aldık. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervi, ülkemize ve milletimize somut karşılığının fazla ötesinde bir moral vermiş, bir dönüm noktası olmuştur. Karaya ulaştığında bu gazı kullanılabilir ışık halkası getirip sistemimize aktaracak doğal gaz işleme tesisimizin temelini geçtiğimiz yıl attık. Haziran ayında da denize boru döşeme işlemine başladık. Sığ kısımlardaki boru döşeme işlemini bitirdik, derin kısımlardaki 165 kilometrelik kısmın 100 kilometresini tamamladık. Denizin 2220 metre altında yürütülen bu işlemlerle az daha su altında bir enerji üssü kuruyoruz.

Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, Mavi Vatan'a açılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

“DÜNYADA ÜRETİME EN HIZLI HAZIRLANAN SAHA”

Fatih gemimiz halen Türkali-10 kuyusundaki sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Yavuz gemimiz Türkali-4 kuyusundaki üstteki işlemleri gerçekleştiriyor. Kanuni gemimiz de Türkali-6 kuyusunun daha aşağı tamamlama işlemlerini hamdolsun bitirdi. Bu Nedenle Karadeniz gazının ilk etabı için gereken 10 kuyudaki işlemleri birer birer bitirerek buradan gelecek doğal gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz. Aynı anda 3 sondaj gemimizin çalıştığı bu saha, dünyada üretime en hızlı hazırlanan saha olarak kayıtlara geçmiştir.

Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, Mavi Vatan'a açılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

“AKDENİZ’DE YÖRÜKLER-1 KUYUSUNA GÖNDERECEĞİZ”

Denizlerde elde ettiğimiz başarıyı, karadaki keşiflerle taçlandırmak istiyoruz. Bu amaçla keza yeni kuyu açma keza daha önce açılıp üzeri kapatılmış kuyuları yeniden üretime kazandırma faaliyetlerimizi kesintisiz devam ettiriyoruz. Yurt içi petrol üretimimiz 65 bin varile ulaştı. Hedefimiz sene sonuna kadar 150 kuyu daha açarak bu rakamı katlayarak artırmaktır. Gemimizi Akdeniz’de Yörükler-1 Kuyusuna göndereceğiz.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir