Türkiye’nin Esad ile görüşmesini istemeyen Suriyeliler,

Türkiye'nin Esad ile görüşmesini istemeyen Suriyeliler,

Dün 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla açıklamalarda yer alan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ile ilişkiler hakkında kayda değer açıklamalarda bulundu. Belgrad’da Suriyeli mevkidaşıyla ayaküstü sohbet ettiğini gösteren Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’da ayaküstü Suriye Dışişleri Bakanı ile da kısa bir sohbetim oldu, o toplantı marjında. Orada da bu ülkenin tek çıkar yolunun siyasi uzlaşı olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi lazım, kim olursa olsun. Fakat dahası muhalif olan Suriyelilerle rejim aralarında barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak da böyle bir durumda yardım olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ESAD’LA GÖRÜŞECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Acilen böyle bir temas yok. Uzun zamandır Putin ve Rus yetkililer, Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmesinin yardımsever olacağını söylemişlerdi. Bir ara istihbaratlar arasında görüşmeler olmuştu. sonra kesinti oldu. Hemen her tarafta başladı.” ifadelerini kullandı

SURİYELİLER AYAKLANDI

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Ekim 2021’de ayaküstü görüşüldüğünün açıklanmasının gerisinde Gaziantep’e yan Karkamış ilçesinin karşısında yer alan Suriye’nin Cerablus ilçesinde yaşayan Suriyeliler, “rejimi devireceğiz” sloganları attı. Esad ile görüşmelerin başlaması ihtimaline karşı meydana çıkan Suriyeliler, Suriye bayrağı ile Karkamış Gümrük Kapısı’na yürüdü. Gümrük kapısında geçişler durduruldu.

VALİ GÜL: 200 KİŞİLİK PROTESTO GÖSTERİSİ

Yaşanan olaylarla ilgili tanımlama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, hudut kapısına herhangi bir hamle girişimi olmadığını ve TSK’nın olaya müdahale etmediğini söyledi. Suriyeliler kadar protesto gösterisi yapıldığını ve SMO tarafından sonlandırıldığını bildiren Gül, “Cerablus’ta 200 kişinin katıldığı protesto gösterilerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin herhangi bir müdahalesi olmamıştır. Suriye Milli Ordusu karargahına yaklaşıldığı için kendi unsurları kadar havaya alev edilerek ağırlama sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir