Tuz Gölü’nü alg ve bakteriler sardı! Gölün pembeye dönmesinin nedeni belli oldu

Tuz Gölü'nü alg ve bakteriler sardı! Gölün pembeye dönmesinin nedeni belli oldu

İlkbahar ve yaz mevsimlerinde göçmen kuşlara konut sahipliği yapan Tuz Gölü, bununla beraber ‘flamingo cenneti’ olarak biliniyor. Çoğunlukla flamingoların konaklayıp, kuluçkaladığı gölde; algler, sıcaklığın ve tuzluluk oranının arttığı yaz aylarında kırmızı renkli beta-karoten madde üreterek, kendilerini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyor.

BAKTERİLER NIÇIN OLUYOR

Yine bu dönemde çoğalan bakteriler nedeniyle göl, pembe veya kırmızı renge dönüyor. Pespembe rengi ile ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken göl, sıcaklıkların azalıp, yağışlı havaların başlamasıyla da eski haline geri dönüyor.

TUZ GÖLÜ, PESPEMBE

“FLAMİNGOLAR, RENKLERİNİ TUZ GÖLÜ’NDEN ALIYOR”

Aksaray Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz, Tuzlu Gölü süre içerisinde pembemsi ya da kırmızımsı renklere bürünüyor. Bu rengi verense ‘Artemia Salina’ adını verdiğimiz tuzcul bir omurgasız. Bu renklenme aynı zamanda flamingoların da besini olduğu için, onların kanatlarındaki rengi de etkiliyor. Flamingolar, Tuz Gölü’ndeki minik omurgasızlar ile haşere ve yosunlarla besleniyor. Beslendiği ‘karoten’ dediğimiz madde ne dek fazlaysa; kuşun renklenmesi de böylece pozitif oluyor. Flamingolar, renklerini Tuzlu Gölü’nden alıyor” dedi.

TUZ GÖLÜ, PESPEMBE

“EPEYCE GÜZEL BİR BAKIŞ”

Tuzlu Gölü’nü ziyaret eden Tamer Efe Çar, Ankara’dan Mersin’e yolculuk ediyorduk. Buranın, kalabalık olduğunu gördük. Pembeleşmeye bugün, ilk defa eşit geldik. Buradaki arkadaşlardan aldığımız bilgiye göre, emin dönemlerde Tuz Gölü’nün pembeleştiğini söylediler. Bu doğal güzelliğe şahit olduk. Oldukça güzel bir görünüm. Büyükşehirlerden sıkılan, aktivite arayanlar mutlaka burayı görsün. Belirlenmiş dönemlerde oluşan pembeliği kaçırmasınlar” diye konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.