TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar kurban fiyatlarını paylaştı: Büyükbaş 15 bin ile 60 bin lira, küçükbaş 2 bin lira ile 8 bin lira arasında

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar kurban fiyatlarını paylaştı: Büyükbaş 15 bin ile 60 bin lira, küçükbaş 2 bin lira ile 8 bin lira arasında

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala değerlendirmelerde yer alan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, talepte yaşanması mümkün düşüşün üreticileri düşündürdüğünü belirterek “Sahadan aldığımız bilgilere göre, vatandaşlarımızın alım gücünün düşmesi sebebiyle bu yıl kurbanlık satışlarında en az yüzde 25 civarında azalma olacağını varsayım ediyoruz” diye konuştu.

BU YIL 3 MİLYONA YAKIN KURBANLIK HAYVAN KESİLECEK

Bayraktar, üreticilerin, yüksek nakliye ve çadır kiralarının yanı sıra alım gücünde de yaşanan düşüş sebebiyle kurbanlıklarını mümkün olduğunca kendi ahırlarında satmaya çalışacaklarına sinyâl ederek bu yıl takriben 720 bini büyükbaş, 2 milyon 150 bini de küçükbaş almak üzere toplamda 2 milyon 870 bin kurbanlık hayvan kesileceğini varsayım ettiklerini kaydetti.

TZOB Başkanı Bayraktar kurban fiyatlarını paylaştı: Büyükbaşta 15 bin ile 60 bin lira, küçükbaşta 2 bin lira ile 8 bin lira arasındaTürkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar.

KÜÇÜKBAŞTA FİYATLAR 2 BİN LİRA İLE 8 BİN LİRA ARASINDA

Bayraktar yem, elektrik, işçilik, veteriner ilaç ve nakliye gibi girdilerde bu sene önemli çoğaltma yaşandığını belirterek bu durumun dolaylı olarak kurbanlık fiyatlarına da yansıdığını vurguladı. Kurbanlık fiyatlarının illere, canlı ağırlığa, ırkına ve türüne tarafından değiştiğini açıklayan Bayraktar, şunları kaydetti; “Ülkemizde sıradan fiyatlar, hayvan başına büyükbaşta 15 bin ile 60 bin lira, küçükbaşta ise 2 bin lira ile 8 bin lira arasında değişeceği tahmin ediliyor. Canlı tartı fiyatının da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 50 lira ile 75 lira, küçükbaş hayvanlarda 50 lira ile 80 lira arasında olacağı öngörülüyor. Bu fiyatlar bayram yaklaştıkça talebe göre de değişebilecektir. Fiyatlar, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 107,6, küçükbaşta ise yüzde 90,6 arttı. Ortalama fiyat kilogram başına; büyükbaşta 29 lira 46 kuruştan 61 lira 15 kuruşa, küçükbaşta ise 33 lira 36 kuruştan 63 lira 57 kuruşa çıktı. Büyükbaş hayvanlarda hisseli satışlar da illere göre 4 bin lira ile 8 bin lira arasında değişiyor.”

“HAYVANLARDAN ELDE EDİLECEK DERİNİN DEĞERİ 260 MİLYON LİRAYA ULAŞACAK”

Bayraktar, standartlara yerinde kesilmiş ve tuzlanmış yaş koyun derisinin adetinin takriben 20 liraya satıldığını aktararak şu ifadeleri kullandı; “Tahmini olarak 2 milyon 150 bin küçükbaş hayvan kesileceği hesap edildiğinde küçükbaş hayvanların derilerinin idareli değeri az kalsın 43 milyon lirayı bulacaktır. Kesilecek 720 bin büyükbaş hayvandan elde edilecek derinin değeri ise 259 milyon 200 bin liraya ulaşacak. Kurbanlıklar çoğu yerde ehil olmayan kişiler kadar kesildiği için deride önemli olarak ekonomik kayıp oluşuyor. Kayıplar da göz önüne alındığında, Kurban Bayramı’nda ekonomiye kazandırılacak tahmini cilt değerinin 241 milyon 600 bin lira civarında olması bekleniyor.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.