Ukrayna’ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

Ukrayna'ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları yaklaşık 6 aydır devam ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın iki taraflı ev sahipliğinde Ukrayna için bağış konferansı düzenlendi.

SİLAH VE ROKET SİSTEMLERİ DE BAĞIŞLANACAK

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Danimarka Savunma Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen bağış konferansında bakanlar, Ukrayna’ya gelişmiş ek finansal yardımla beraber tabanca sistemleri, askeri eğitim, çok namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

Son dakika haber... Ukrayna'ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

26 ÜLKE 1,55 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ YARDIM SÖZÜ VERDİ

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Batılı ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya aleyhinde askeri yeteneklerini çoğaltmak için 1,55 milyar dolarlık askeri takviye sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’ya finansal yardımını 113 milyon dolar daha artıracağını belirtti.

“SİZİ DÜŞ KIRIKLIĞINA UĞRATMAYACAĞIZ”

Bodskov, “Bu, Avrupa ve serbest dünyanın üzerine inşa edildiği değerlere aleyhinde bir savaştır. Bugün Ukrayna’yı destekleme taahhüdümüzü bitmiş onaylama ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya savunma bakanlarının topçu sistemleri, mühimmat ve öteki askeri ekipman üretimini Ukrayna’ya genişletmeye istekli olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal olarak desteklemeye hazır olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

Son dakika haber... Ukrayna'ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

“YARDIM ETME KONUSUNDA İSTEĞİMİZ ARTIYOR”

İngiltere Savunma Bakanı Wallace yaptığı konuşmada, “Ukrayna’ya destek etme konusundaki isteğimiz daha da artıyor. Bu toplantıdan daha fazla vaat, daha fazla finansman, daha pozitif eğitim sözü ve askeri takviye sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına yardımcı olmak ve Putin’in emellerinin başarısız olmasını karşılamak için tasarlandı. Bu son askeri yardım dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Rus saldırganlığına ve ayrım gözetmeden kullandığı silahlara karşı savunmasına devam etmesini sağlayacaktır. devamlı desteğimiz fazla açık bir mesaj gönderiyor, İngiltere ve milletlerarası toplum bu yasadışı savaşa aleyhinde olmaya devam ediyor. Omuz omuza duracak ve Putin’in işgaline karşısında savunmalarına yardımcı olmak için Ukrayna’ya askeri yardım sağlayacağız” dedi.

Son dakika haber... Ukrayna'ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

“RUSYA BİRÇOK KONUDA BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’nın çoğu alanda kayıplara uğradığını söyleyen Wallace, “Rusya çoğu konuda şimdiye kadar başarısız oldu ve Ukrayna’yı işgal etmeyi katiyen başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve sürekli olarak değiştirildi. Yaklaşık 6 ay içinde büyük ve manâlı kayıplar verdiler. Başkan Putin, bu fikir almaz saldırıyı yapmamaları konusunda uyarıldı ama o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 ay sonra, ona ve tehdide karşısında durmaya, Ukrayna’ya takviye etmeye milletlerarası bir kalabalık olarak hala kararlı olduğumuzu kullanmak için buradayız” dedi.

Son dakika haber... Ukrayna'ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

YARDIMIN YARISI SİLAH ÜRETİMİ VE TEDARİKİNE HARCANACAK

Batılı ülkeler tarafından vaat edilen finansal yardımın, yarısından daha fazlasının silah tedariki ve tabanca üretiminin desteklenmesi için harcanacağı geri kalanının ise tabanca ve askeri teçhizatın yanı sıra askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’ya keza 80 kilometre menzile sahip “manâlı sayıda” alıngan güdümlü M31A1 füzesi de bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalinin gidişatını değişim amacıyla uzun menzilli topçu silahlar da dahil olmak üzere daha fazla silah göndermesi için Batılı ülkelerden talepte bulunmuştu. Rus hükümeti ise, Batı’yı Ukrayna’ya daha fazla silah vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.

Son dakika haber... Ukrayna'ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir