Ukrayna’ya silah yollama kararı İtalya’da krize neden oldu! Dışişleri Bakanı, partisinden ayrıldı

Ukrayna'ya silah yollama kararı İtalya'da krize neden oldu! Dışişleri Bakanı, partisinden ayrıldı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde yaklaşık 4 ay geride kaldı. Bu dönemde çoğu ülke Ukrayna’nın yanında oldu, manevi desteklerini belirtip bedensel yardım paketleri açıkladı. Ukraynalıların Ruslara karşı kullanabileceği tabanca ve cephane yardımları da yapıldı. Almanya, Fransa ve İtalya liderleri de desteklerini göstermek için geçtiğimiz hafta Ukrayna’ya gitmişti. İtalya Başbakanı Draghi Ukrayna lideri Zelenski ile görüşüp arkadaşça pozlar vermişti.

BAKAN, PARTİSİNDEN AYRILDI

Ancak Ukrayna’ya tabanca yollaması kararı İtalya’da yeni bir krize yol açtı. Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, hükümetin silah yardımına aleyhinde çıkan partisi 5 Yıldız Hareketi’nden ayrıldı. 5 Yıldız Hareketi son günlerde, destek kaybı, iç çekişmeler ve Ukrayna savaşı konusundaki pozisyon farklılıkları sebebiyle gündemdeydi. Teknokrat Başbakan Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı koalisyon hükümetine dahil olan hareketin lideri Giuseppe Conte, hükümetin Ukrayna’ya silah desteği vermesine karşı çıkıyordu.

Ukrayna'ya silah yollama kararı İtalya'da krize neden oldu! Dışişleri Bakanı, partisinden ayrıldıDışişleri Bakanı Luigi Di Maio

SAVAŞIN DAHA DA UZAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORLAR

Conte, Ukrayna’ya silah desteği sağlanmasının savaşı daha da uzatacağını savunuyor. İtalya’da yapılan anketler de halkın çoğunluğunun silah desteğine karşısında çıktığını gösteriyor. Draghi’den önce başbakanlık koltuğunda oturan Conte ile 5 Yıldız Hareketi’nin manâlı isimlerinden, Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio aralarında silah yardımı konusundaki uyuşmazlık son birkaç günde zirveye ulaştı. Di Maio, 5 Yıldız yönetimini “olgunluktan uzakta” hareket etmekle suçladı, AB ve NATO karşıtı kararlardan kaçınılması mesajı verdi. Bu atışmanın ardındaki geçen hafta sonunda Di Maio’nun hareketten atılması gündeme geldi.

YENİ BİR GRUP KURACAĞI İDDİA EDİLDİ

Parti içi uyuşmazlık çözülemeyince Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Salı akşamı 5 Yıldız Hareketi’nden ayrıldığını açıkladı. İtalya basınına tarafından Di Maio, kendisiyle birlikte hareketten ayrılan bir takım milletvekili ve senatörlerle birlikte parlamentoda yeni bir grup kuracak. “Gelecek İçin Birlikte” isimli gruba birincil aşamada 5 Yıldız Hareketi’nden 50 kadar parlamenterin dahil olması bekleniyor. Di Maio bu akşam yaptığı açıklamada, eski partisini düşen ahali desteğini artırmak için hükümetin istikrarını tehlikeye atmakla ve sorumsuz davranmakla suçladı. Rusya’nın Ukrayna işgali sürerken Avrupa’nın birlik içinde hareket etmesi gerektiğini bildiren Di Maio, “Tarihin yanlış tarafında duramayız, hür dünyanın yanında durmalıyız. Savaş medyatik bir şov yok” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.