Ülkesine dönen Suriyeliden dikkat çeken sözler: Geldiğimizde idare ediyorduk, şimdi her şey çok pahalı

Ülkesine dönen Suriyeliden dikkat çeken sözler: Geldiğimizde idare ediyorduk, şimdi her şey çok pahalı

Bedensel zorluklar yaşadığı için ülkelerine dönemeyen Suriyeli mültecilere Esenyurt Belediyesi yardım elini uzattı. 28’i yetişkin, 26’sı çocuk, 54 Suriyeli daha Esenyurt Belediye’sinin otobüsleriyle Suriye’nin 3 farklı vilayetine gönderildi.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt şunları söyledi: Esenyurt’taki sorunlardan bir parça başına de maalesef yurt dışından bol miktarda göç aldığı için göç sorunu. Bu sorunu burada kalmak isteyen vatandaşlarımız açısından disipline ediyoruz. Lakin bununla beraber burada yaşama tutunamayan, yurt dışına gitmek isteyen misafirlerimize de aracılık ediyoruz. Onların memleketlerine gitmesi için otobüs tahsisi yapıyoruz. Bu yıl içindeki ikinci kafilemiz. Fazla seri bir şekilde devam ediyorduk, pandemi biraz zayıflattı bunu lakin bugüne kadar toplam Esenyurt Belediyesi’nin organizasyonuyla üç binin üzerinde misafirimizi evlerine geri gönderdik.

“DIĞER İLÇELERDEN DE KATILMAK İSTEYENLER VAR”

Bu organizasyon, İstanbul’un çoğu uygun de akustik buldu ve başka ilçelerden de talepler geliyor. Dolayısıyla onları da otobüste anlamsız yer varsa ilave ediyoruz. Bugün toplam 54 birey var, 28 yetişkin, 26 da çocuk misafirimiz var. Bu çalışmamız gittikçe güçlenerek devam edecek.”

54 Suriyeli, 'Burada her şey çok pahalı' diyerek ülkelerine geri döndü

“SINIRI GEÇEN GÖÇMEN 5 YIL DÖNEMİYOR”

(Gidenlerin geri döndüğü iddiaları) Tabii Esenyurt’ta bizim yaptığımız çalışmalardan rahatsız olan bazı gruplar ara sıra farklı alanlara yönlendirilmiş söylentiler çıkarıyor. Bir Takım tarafları rahatsız ediyor bu organizasyon. Çoğu rivayet çıkarmaya çalışıyorlar fakat gerçek şu: Bizim otobüsle gönderdiğimiz vatandaşlar sınırı geçiyorlar ve 5 sene baştan başa bitmiş Türkiye’ye dönmemeye karar vererek sınır dışına çıkıyorlar. Biz yalnızca sınıra değin eşlik ediyoruz. Sınırdan sonradan Kızılay’ın eşliğinde onların önerdiği yol çerçevesinde yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin görevlileri kadar tehlikesiz bölgeye dek götürülüyorlar.

54 Suriyeli, 'Burada her şey çok pahalı' diyerek ülkelerine geri döndü

“TOPLAM 300 BİN GÖÇMEN OLDUĞUNU TAHMİN EDİYORUZ”

Biz tabii bir takım kayıtları maalesef merkezi hükümetten almakta zorlanıyoruz. Çoğu tevatür var. Fakat bizdeki en son veriler, kayıtlı 175 binin üzerinde tanıdık olmayan uyruklu yurttaş var. Pervasız olanlarla beraber 300 bin civarında olduğunu varsayım ediyoruz. Bunu nereden çıkardınız derseniz, 2019 yılında Birleşik Milletler’in yaptığı çalışmaya kadar, 217 bin tanıdık olmayan uyruklunun Esenyurt’ta yaşadığı tespit edilmişti. O verilerin üstüne biliyorsunuz burada kaldıktan sonradan üreme hızı çok yüksek. Dolayısıyla 300 bin civarında varsayım ediyoruz.”

54 Suriyeli, 'Burada her şey çok pahalı' diyerek ülkelerine geri döndü

“BURADA HER ŞEY PAHALI”

Suriye’ye dönen göçmenlerden İnayat Ali Hamko her şeyin pahalı olduğunu ve bundan böyle geçinemediğini belirterek şöyle konuştu: “10 senedir burada oturuyorum, çalışmıyorum. Burada oğlum var, hanımım var. Onlar çalışıyor. Yani birazcık çalışıyor, biraz çalışmıyor. Her şey fazla baskı burada şu anda. Yani 3-4 bin TL. Nasıl ben kira vereyim, fatura vereyim. Türkiye’ye de teşekkür ederim. Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim. Geldiğimizde yöneticilik ediyorduk, acilen fazla kuvvet. Her şey pahalı yani, kira pahalı, petrol pahalı her şey pahalı yani. İnsan tek çalışıyor. Nasıl yöneticilik edecek?”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir