Vladimir Zelenski, AB’nin Ukrayna’ya

Vladimir Zelenski, AB'nin Ukrayna'ya

Avrupa Birliği ülkeleri liderlerinin dün Brüksel’de gerçekleştirdiği zirvede, adaylık için başvurusu yer alan Ukrayna ve Moldova’ya “Namzet ülke” statüsü verilmesi kararlaştırıldı. Ukrayna kadar sevinçle karşılanan karar sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski de oturuma internet üzerinden bağlantı ile katıldı.

“ATILABİLECEK EN BÜYÜK ADIM”

AB ülkesi liderlerine kararla ilgili duygularını anlatan Zelenski, “Devletimizin 30 takvim bağımsızlığı için Ukrayna için en önemli kararlardan biri fakat bu karar sadece Ukrayna için geçerli değil. Bu, Avrupa’yı güçlendirmeye karşın derhal özgürlüğümüzü ve birliğimizi koruma yeteneğimizi sınayan Rus saldırıları bağlamında atılabilecek en büyük adımdır. Zirvedeki tüm Avrupa liderlerine teşekkür ederiz. Ellerinde silahlarıyla Ukrayna’yı savunan kahramanlarımıza, Avrupa’nın özgürlüğünü savunan herkese teşekkürler. Avrupa’nın yeni tarihini mümkün kıldığınız için teşekkür ederiz” dedi.

“120 GÜN, 30 YIL BEKLEDİK”

Zelenski bu kararın peşinde sosyal ağ hesaplarından mesajlar yayınlamaya devam etti. Twitter hesabından başka bir paylaşım yapan Zelenski, “Avrupa liderlerinin Ukrayna’ya namzet ülke statüsü verme kararını takdir ediyorum. Charles Michel (Avrupa Devlet ve Hükûmet Başkanları Konseyi Başkanı), Ursula von der Leyen (Avrupa Komisyonu Başkanı) ve Avrupa liderlerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Geç saatlerde bir diğer sosyal ağ hesabı üzerinden kısa bir görüntülü mesaj daha paylaşan Zelenski, Rusya’nın ülkesine saldırılarını sürdürdüğü 120 günü ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yılını dikkat çekici ederek, “Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde benzersiz ve tarihi bir andır. Ukrayna’nın geleceği AB’de. Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 sene bekledik” biçiminde konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.