Yabancı şirket daha önce ‘Petrol yok’ diyerek kapatmıştı! Şimdi kuyuda yüksek kalitede petrol bulundu

Yabancı şirket daha önce 'Petrol yok' diyerek kapatmıştı! Şimdi kuyuda yüksek kalitede petrol bulundu

Adana’nın Ceyhan ilçesine yan Soysalı Mahallesi’nde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) emrindeki ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar sonucu petrol bulundu. Petrolün yapılan incelemeler sonucu yüksek kalitede olduğu öğrenilirken alanda incelemeler genişletildi. Petrol kuyularının olduğu alanlarda ve yollarda araştırmalar son şipşak devam ederken ‘Mud-Pit’ havuzunun da kurulduğu görüldü.

Daha önce yabancı şirketin 'Petrol yok' diyerek kapattığı kuyudan petrol fışkırdı

YABANCI ARAŞTIRMACILAR “PETROL DEĞIL” DİYEREK KAPATTI

ÖTE TARAFTAN 1960’lı yıllarda tanıdık olmayan şirketlerin gelip sahada araştırma yaptığı ve ‘Burada petrol yok’ denilerek kuyularının üzerinin kapatıldığı öğrenildi. 1998 Ceyhan Depremi’nden daha sonra ise yine sahada araştırma yapıldığı ve bu seferde bin 500 metre derinliğe inildiği yine ‘Burada petrol yok’ denilerek kuyunun kapatıldığı öne sürüldü.

Daha önce yabancı şirketin 'Petrol yok' diyerek kapattığı kuyudan petrol fışkırdı

ÇIKAN PETROL YÜKSEK KALİTEDE

Son 2 yıldır ise bölgede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın yaptığı aramada, bin 350 metrede petrol bulduğu öğrenildi. ‘Çukurova 1’ isimli araştırma sahasından çıkan petrolün ‘yüksek’ kalitede olduğu, bunun üzerine ise diğer kuyuların açıldığı öğrenildi.

Daha önce yabancı şirketin 'Petrol yok' diyerek kapattığı kuyudan petrol fışkırdı

İhlas Haber Ajansı’nın drone ile görüntülediği alanlarda çalışmanın devam ettiği görüldü. Doğduğundan bu yanlamasına köyde yaşamış 66 yaşındaki İsa Sezgin, “Darı sulaması yapılırken 1998 yılında suyun içerisinde siyah bir maddenin çıktığı ve bunun da mısırı bozduğu görüldü. Bunun üzerine tarla sahibi maddeyi götürüyor ve petrol olduğu ortaya çıkıyor. Şu Anda 2 kuyudan verim alınıyor. Buradan günlük 2-3 tanker petrol gidiyor. Bu memleket için fazla olumlu bir şey. Buradan petrolün çıkması yardımsever olur.” diye konuştu.

Daha önce yabancı şirketin 'Petrol yok' diyerek kapattığı kuyudan petrol fışkırdı

“MUTLAKA BURADA PETROL VAR”

Köyde 14 kuyu açılacağını öğrendiğini anlatan Sezgin, “Buraya tırlarla araç gereç geliyor. Çağırmak ancak büyük bir şeyler var fakat geliyor. 1967 yılında ben çocukken buraya yabancılar geldi ve 20-30 metrelik kuyu açıp ‘Burada bir şey yok’ deyip çekip gittiler. Ancak en sonunda bizim insanımız buldu bu petrolü. Mutlaka burada petrol var. Yabancı burada sana para kazandırmaz. Burada Türkiye’nin kalkınması, para sahiplerinin elini çekmesi çağırmak. Ne süre sen yoksul olursun yabancı kazanç buraya parasıyla para kazanır. Sende sözde aç, sanki tok kalırsın.” ifadelerini kullandı.

Daha önce yabancı şirketin 'Petrol yok' diyerek kapattığı kuyudan petrol fışkırdı

BAKAN DUYURMUŞTU

ÖTE YANDAN Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kısa süre önce bir gazeteye “Adana’daki petrol keşfini yakında ilan edeceğiz.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Ayrıca geçen nisan ayında TPAO’ya, Adana’da 15 bin 398 hektar yüz ölçümüne sahip saha için 5 yıl süreyle petrol arama ruhsatı verilmişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.