Yazar Salman Rüşdi, New York’taki konferansta saldırıya uğradı! ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı nedeniyle ölüm tehditleri alıyordu

Yazar Salman Rüşdi, New York'taki konferansta saldırıya uğradı! 'Şeytan Ayetleri' kitabı nedeniyle ölüm tehditleri alıyordu

Hint asıllı İngiliz yazan Salman Rüşdi, ABD’nin New York kentinde katıldığı bir etkinlik esnasında tavır yaparken saldırıya uğradı.

BOYNUNDAN BIÇAKLANDI

New York Polisi kadar yapılan açıklamada, bıçaklı bir şahıs kadar saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi. Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı tavır esnasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı. New York Valisi Kathy Hochul olaydan yaklaşık 1 saat sonradan düzenlediği basın toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, sıhhat durumuyla ilgili ayrıntısıyla uğraşma paylaşmadı.

“IBLIS AYETLERİ” KİTABIYLA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Prestijli bir edebiyat ödülü olan Booker ödülüne sahip yazar Rüşdi’nin, 1988’de yayınlanan Şeytan Ayetleri adlı kitabı dine hakaret içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, sürrealist, post-modern olarak nitelendirilen romanı sebebiyle ölüm tehditleri almıştı.

HUMEYNİ, 3 MİLYON DOLAR ÖDÜL KOYMUŞTU

Kitabın yayınlanmasından 1 sene daha sonra İran’ın merhum dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi için 3 milyon dolar ödül koymuştu. sonra benzeri devlete ait bir İran dini vakfı ise 2012’de ödüle 500 bin dolar daha eklemişti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Hindistan doğumlu yazar Rüşdi, 1981’de “Geceyarısı Çocukları” (Midnight’s Children) kitabı ile ün kazanmış ve kitabı yalnızca Birleşmiş Krallık’ta 1 milyonun üstünde satmıştı. Ancak Rüşdi 1988’de dördüncü kitabının yayınlamasıyla ölüm tehditleri almış ve 9 yıl boyunca saklanarak yaşamak zorunda kalmıştı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir