Yazları kışa döndü! Türkiye

Yazları kışa döndü! Türkiye

Mayıs ve haziran aylarını mevsim normallerinin aşağı geçiren Türkiye’de bu sene yaz sıcaklığının en yüksek olduğu günler geçen hafta yaşandı. 24-31 Temmuz haftasında en yüksek sıcaklık 46,2 derece ile Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde kaydedildi. Benzer haftada minimum sıcaklık ise sıfırın altında 0,8 derece ile Ardahan’ın Göle ilçesinde ölçüldü.

İLÇEDE YAZ MEVSİMİ KISA SÜRÜYOR

Ardahan’ın 2038 rakımdaki Göle ilçesinde kış mevsimi uzun, yaz mevsimi ise kısa sürüyor. Kışın hava sıcaklığının sıfırın aşağıda 40 dereceye değin düştüğü ilçede yaz akşamları ise serin geçiyor. bu nedenle bir takım ev ve iş uygun sobalar kaldırılmıyor. Hava sıcaklığının düştüğü günlerde kimi vatandaşlar soba yakıyor.

GÜNDÜZ YAZI, AKŞAM KIŞI YAŞIYORLAR

Temmuz ayının son haftasında hava sıcaklığının sıfırın altında 0,8 dereceye kadar düştüğü Göle’de bir takım vatandaşlar, akşam dışarıya çıktığında üşümemek için tişörtünün üzerine mont, polar gibi kalın kıyafetler giyiyor.

“TEMMUZUN SON HAFTASINA KADAR SOBA YAKIYORUZ”

İlçede çay ocağı işleten Yakup Ertan, temmuzun son haftasına dek soba yaktıklarını söyledi. İş yerindeki sobayı hava serin olduğunda yaktıklarını ifade eden Ertan, “Gelen gurbetçilerimizin üşümeleri üstüne soba yakmaya devam ediyoruz. Sadece bu yıl değil, her sene yazın zeka olsa sobalarımız etkin olarak duruyor.” dedi.

“SOĞUK MEMLEKET FAKAT BİZ SEVİYORUZ”

Hoca Ferdi Altun da bütün Türkiye’nin sıcaktan kavrulduğu bu dönemde Göle’nin temmuz ayının son haftasında sıfır dereceyi gördüğünü ve o hafta sobaları yakmaya başladıklarını belirterek, “Soğuk memleket lakin biz memleketimizi seviyoruz, sıcak insanlarız.” ifadesini kullandı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.