Yunan Bakan’ın skandal iddiasına Türkiye’den

Yunan Bakan'ın skandal iddiasına Türkiye'den

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis sosyal ağ hesabı üzerinden, Türkiye’den itilen 56 göçmeni Rodos kıyılarında kurtardıklarını iddia etmişti. Mitarakis’in attığı tweet’te İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketlemesi uyarı çekmişti.

YUNAN BAKAN’A, ÜSTÇAVUŞ DÜZEYİNE YANIT

Sahil Emniyet Komutanlığı konu üzerine Yunan Bakan’a hitaben “üstçavuş” düzeyinde bir izah etme yayımladı. Sahil Emniyet Komutanlığı Kıdemli Üstçavuş Hasan Baş, kadar yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak biz, yamalı göçmenleri engellemek üzere tüm geçiş güzergahlarını sürekli olarak denetliyoruz. Bilhassa, Yunan Sahil Güvenlik unsurları kadar Türk Karasularına geri itilerek, çaresizliğe ve ölüme terk edilen düzensiz göçmenlerin hayatlarını kaybetmemesi için, denizden, karadan ve havadan 7 gün 24 saat tahsis yapıyoruz.

“ANLATILANLAR, GÖÇMENLERİN HAYATINI HİÇE SAYDIĞINIZI GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR”

Yaşanan geri itme olaylarının az kalsın tamamında, Türk Sahil Güvenliği göre kurtarılan düzensiz göçmenlerin anlattıkları, Yunanistan’ın göçmenlerin hayatını hiçe sayarak onları Türk Karasularına nasıl geri ittiğini de bütün açıklığıyla tekrar tekrar dünya kamuoyunun gözleri önüne sermeye devam ediyor.

“KELEPÇELEYEREK DENİZE ATTIĞINIZ GÖÇMENLERİ KURTARIYORUZ”

Düzensiz göçmenlerin anlattıkları, bütün dünyanın insanlık adına bitmiş ve baştan düşünmesine ve hatta insanlık adına utanmasına neden oluyor. Bayan, çocuk demeden darp edilen, kelepçelenen, değerli eşyaları alınan, botlarının motorları alınan, yakıt hortumları kesilen ve hatta aracısız olarak elleri kelepçelenerek denize atılan fazla sayıda göçmen, ölümün kıyısından Komutanlığımızın düzenlediği başarılı arama kurtarma operasyonları ile hayata döndürülüyor. Türk Sahil Emniyet Komutanlığı, geri itme olaylarının başladığı 2020 yılından itibaren, Yunan Sahil Emniyet unsurlarının gerçekleştirdiği 1.295 geri itme olayında 33.964 düzensiz göçmeni kurtarmıştır.

“HAYATINI KAYBEDEN HER GÖÇMENİN SORUMLUSU SİZSİNİZ”

Son yıllarda, baştan savma göçmenler Yunan Sahil Emniyet güçlerinin uyguladığı baskı politikası ve geri itme stratejisi ile karşısında karşıya kalmaları nedeniyle, denizden geçiş rotalarını İtalya’ya çevirmiştir. Bu rota, halihazırda güvenli olmayan olan göç yolculuğunu daha da tehlikeli ayla getirmektedir. Daha büyük deniz vasıtaları, kapasitelerinin çok üzerinde baştan savma göçmenlerle doldurularak büyük facialara niçin olmaktadır. İtalya rotası da dahil olmak üzere bu tehlikeli yolculuklarda hayatını kaybeden her bir göçmenin sorumlusu Yunanistan’dır.

“YUNAN MAKAMLARINI İNSAN HAKLARINA YERINDE DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki derme çatma geçişlerin sürdürülebilir şekilde azaltılabilmesi amacıyla, 18 Mart 2016 tarihinde varılan mutabakatın kendisine yüklediği tüm sorumlulukları yerine getiren ülkemizin, mücadelesine etkinlikle devam edebilmesi için, aynı mutabakatın sorumluluklarını Yunanistan tarafından da yerine getirilmesi ve düzensiz göçmenleri insan haklarına ve milletlerarası hukuka tutarsız olarak geri itmeye son vermesi şarttır. Ölümlerle ve işkencelerle yapılan geri itme olaylarının son bulması, daha artı düzensiz göçmenin hayatını kaybetmemesi ve seyirci kalınan bu zulmün bitmesi için insan haklarını hiçe sayan Avrupa Birliği ve Yunan makamlarını, uluslararası hukuka ve insan haklarına yerinde davranmaya çağırıyoruz.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.