Yunan basınında şok iddia: Miçotakis, NATO Zirvesi’nde Türkiye’nin aleyhine lobi çalışması yapacak

Yunan basınında şok iddia: Miçotakis, NATO Zirvesi'nde Türkiye'nin aleyhine lobi çalışması yapacak

Diyalog zeminin oluşmasından sonra Yunan tarafının hamleleriyle Türkiye- Yunanistan hattında gerilim her tarafta arttı. Miçotakis’in ABD Kongresi’nde Türkiye’yi amaç alması ve F-16 tedarikinin engellenmesi için lobi çalışması yürütmesi; Ankara’yı kızdırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı için “Bundan Böyle benim için Miçotakis diye biri değil” dedi. Son olarak adaların silahlandırılması provokasyonu da iki ülke arasındaki ipleri daha da gerdi. Yaşanan gerilim, müşterek açıklamalarla zirveye çıktı.

NATO ZİRVESİ ÖNCESİNDE ENDİŞELENDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28-30 Haziran tarihlerinde İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenecek olan NATO Liderler Zirvesi’nde Yunanistan ile yaşanan son olayları masaya yatıracağı öğrenildi. Erdoğan’ın adaların gayri resmi şekilde silahlandırıldığı konularını dünya liderlerine açacak olması ise Atina’yı endişelendirdi.

MİÇOTAKİS’İN PLANI, SUÇU TÜRKİYE’YE ATMAK

Harekete geçen Atina yönetimi, Ankara’ya aleyhinde NATO Zirvesi’nde atacağı adımları belirledi. CNN International’in Yunan edisyonundan George Papaconstantinou ismiyle yayımlanan bir haberde, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in; NATO Liderler Zirvesi’nde Türkiye aleyhine çalışma yürüteceği ifade edildi. “Miçotakis, Brüksel ve Madrid’de Türkiye’nin saldırganlığını masaya yatıracak” ifadesinin devamında “Yunanistan’ın güvenliği ile Avrupa ve Avrupa-Atlantik düzeyindeki istikrar için pusuda bekleyen tehlikeleri teşhir edecek” denildi.

Yunan Kathimerini gazetesinden yer alan bir haberde ise; Ankara-Atina hattındaki krizin çözümü için ABD ve Almanya’nın devreye girdiği bahis edildi. Kathimerini’ye konuşan Atina hükümetine yakın kaynaklar, ABD’nin Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için mücadele sarf ettiğini, Almanya’yla da aralıksız istişare halinde olduklarını vurguladı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.