Yunan Göç ve İltica Bakanı’nın sözlerine üstçavuş düzeyinde açıklama: Darp edilen, değerli eşyaları alınan göçmenleri hayata döndürüyoruz

Yunan Göç ve İltica Bakanı'nın sözlerine üstçavuş düzeyinde açıklama: Darp edilen, değerli eşyaları alınan göçmenleri hayata döndürüyoruz

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis sosyal ağ hesabı üzerinden, Türkiye’den itilen 56 göçmeni Rodos kıyılarında kurtardıklarını bahis etmişti. Mitarakis’in attığı tweet’te İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketlemesi uyarı çekmişti.

YUNAN BAKAN’A, ÜSTÇAVUŞ DÜZEYİNE YANIT

Sahil Güvenlik Komutanlığı konu üzerine Yunan Bakan’a hitaben “üstçavuş” düzeyinde bir tanımlama yayımladı. Sahil Emniyet Komutanlığı Kıdemli Üstçavuş Hasan Baş, göre yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak biz, yamalı göçmenleri engellemek üzere bütün geçiş güzergahlarını durmadan denetliyoruz. Özellikle, Yunan Sahil Güvenlik unsurları tarafından Türk Karasularına geri itilerek, çaresizliğe ve ölüme terk edilen düzensiz göçmenlerin hayatlarını kaybetmemesi için, denizden, karadan ve havadan 7 gün 24 saat devir yapıyoruz.

“ANLATILANLAR, GÖÇMENLERİN HAYATINI HİÇE SAYDIĞINIZI GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR”

Yaşanan geri itme olaylarının yaklaşık olarak tamamında, Türk Sahil Güvenliği kadar kurtarılan yamalı göçmenlerin anlattıkları, Yunanistan’ın göçmenlerin hayatını hiçe sayarak onları Türk Karasularına nasıl geri ittiğini de tüm açıklığıyla daima dünya kamuoyunun gözleri önüne sermeye devam ediyor.

“KELEPÇELEYEREK DENİZE ATTIĞINIZ GÖÇMENLERİ KURTARIYORUZ”

Derme Çatma göçmenlerin anlattıkları, bütün dünyanın insanlık adına baştan ve her tarafta düşünmesine ve hatta insanlık namına utanmasına neden oluyor. Kadın, çocuk demeden darp edilen, kelepçelenen, değerli eşyaları alınan, botlarının motorları alınan, benzin hortumları kesilen ve hatta aracısız elleri kelepçelenerek denize atılan çok sayıda göçmen, ölümün kıyısından Komutanlığımızın düzenlediği başarılı arama kurtarma operasyonları ile hayata döndürülüyor. Türk Sahil Emniyet Komutanlığı, geri itme olaylarının başladığı 2020 yılından itibaren, Yunan Sahil Emniyet unsurlarının gerçekleştirdiği 1.295 geri itme olayında 33.964 derme çatma göçmeni kurtarmıştır.

“HAYATINI KAYBEDEN HER GÖÇMENİN SORUMLUSU SİZSİNİZ”

Son yıllarda, derme çatma göçmenler Yunan Sahil Güvenlik güçlerinin uyguladığı baskı politikası ve geri itme stratejisi ile karşısında karşıya kalmaları sebebiyle, denizden geçiş rotalarını İtalya’ya çevirmiştir. Bu rota, halihazırda güvenli olmayan olan göç yolculuğunu daha da tehlikeli ülkü getirmektedir. Daha büyük deniz vasıtaları, kapasitelerinin çok üzerinde derme çatma göçmenlerle doldurularak büyük facialara neden olmaktadır. İtalya rotası da dahil edinmek üzere bu güvenli olmayan yolculuklarda hayatını kaybeden her bir göçmenin sorumlusu Yunanistan’dır.

“YUNAN MAKAMLARINI İNSAN HAKLARINA UYGUN DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki baştan savma geçişlerin sürdürülebilir şekilde azaltılabilmesi nedeniyle, 18 Mart 2016 tarihinde varılan mutabakatın kendisine yüklediği tüm sorumlulukları yerine getiren ülkemizin, mücadelesine etkinlikle devam edebilmesi için, benzer mutabakatın sorumluluklarını Yunanistan kadar da yerine getirilmesi ve düzensiz göçmenleri insan haklarına ve uluslararası hukuka tutarsız olarak geri itmeye son vermesi şarttır. Ölümlerle ve işkencelerle yapılan geri itme olaylarının son bulması, daha pozitif yamalı göçmenin hayatını kaybetmemesi ve seyirci kalınan bu zulmün bitmesi için insan haklarını hiçe sayan Avrupa Birliği ve Yunan makamlarını, milletlerarası hukuka ve insan haklarına uygun davranmaya çağırıyoruz.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.