Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’tan skandal sözler: Türk tarafının asılsız ve mesnetsiz iddialarını tek tek yıkıyoruz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'tan skandal sözler: Türk tarafının asılsız ve mesnetsiz iddialarını tek tek yıkıyoruz

Son dönemde Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginlik karşılıklı açıklamalarla tırmanırken, Atina yönetiminden aşağılayıcı bir yorumlama geldi.

YUNAN BAKANDAN SKANDAL “PROVOKASYON” ÇIKIŞI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan merkezli Naftemboriki gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye ile yaşanan krize de değindi. Dendias, ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesinin oysa Milletlerarası Hukukun temel ilkelerine hürmet temelinde sağlanabileceğini vurguladı, bu tür kilit temel ilkelerden biri “tüm devletlerin toprak egemenliğinin korunmasıdır” dedi. Dendias Türkiye’yi kasıt aldı; “Türk provokasyonlarında eşi görülmemiş bir tırmanışla ve aynı zamanda neo-Osmanlı revizyonizminin yansıtıldığı alanda zaman zaman bir tırmanışla aleyhinde karşıyayız” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'tan Türkiye'ye skandal 'provokasyon' suçlamasıYunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias.

“SAKİNCE YANIT VERİYORUZ”

Dendias, “Bu tırmanış sırasında “dinç ama sakince cevap veriyoruz”, bir dizi argümanla “Türk tarafının asılsız ve mesnetsiz iddialarını bir bir yıkıyoruz” ifadelerinde bulundu. Yunanistan Dışişleri Bakanı, ülkesinin Ankara ile irtibat kanallarını açık alıkoyma niyetini dile getirirken samimi olduğunu vurguladı.

“ANLAYIŞ DÜZEYİMİZİ YENİDEN TESİS ETMEK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ”

Yunanistan- Rusya ilişkilerine de değinen Dendias, üç yıl önce Başbakan Kiriakos Miçotakis’in hükümeti iktidara geldiğinde Rusya ile ilişkilerin “oldukça vasat düzeyde” olduğunu vurgularken, Yunanistan’ın “müşterek bir kavrayış düzeyini her yerde tesis etmek için büyük uğraş sarf ettiğini’ öne sürdü. Dendias, “Oysa Rus işgali ve Ukrayna’daki savaş “ilişkilerimizin yukarı yönlü gidişatını kesintiye uğrattı ve bu, ülkemizin sorumluluğunda gerçekleşmedi” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.