Yunanistan’da ‘Abdülhamid Han’ paniği! Manşetlerde bir kez daha Türkiye var

Yunanistan'da 'Abdülhamid Han' paniği! Manşetlerde bir kez daha Türkiye var

Türkiye enerji alanında yaptığı atağa bir yenisini daha ekledi. 4. sondaj gemimiz Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle bugün Mersin’den ilk seferine uğurlandı. Keza teknik donanımı ayrıca de maddesel özellikleriyle “Mavi Vatan”daki filonun “en güçlüsü” olarak devir yapacak Abdülhamid Han, Fatih, Kanuni ve Yavuz’un gerisinde hidrokarbon arayan filonun 4. üyesi oldu.

7 EKİM’E DEK DOĞU AKDENİZ’DE OLACAK

Yedinci tür olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne meydana çıkan gemi, hidrokarbon arama çalışmalarına zor katacak. Çift kule ile faal konumlandırma sistemine sahip, 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğiyle mavi sularda etkin araştırma yürütülmesinde önemli rol oynayacak. Abdülhamid Han sondaj gemisi 7 Ekim’e değin Doğu Akdeniz’de olacak. Hidrokarbon arama çalışmalarını, Gazipaşa’nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusunda yürütecek.

YUNAN PANİKLEDİ

İhtişamıyla dikkati çeken Abdülhamid Han gemisi, Yunanistan’da paniğe neden oldu. Günlerdir, Panhelenik Sosyalist Hareket Partisi (PASOK) Lideri Nikos Androulakis’in cep telefonuna ajan yazılım yerleştirildiği ve yasa dışı şekilde dinlendiği yönündeki iddiaları haberleştiren Yunan medyası, aniden gündemini yeniden Türkiye’ye çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni tür sondaj gemisi Abdülhamid Han’a helikopterden baktığı fotoğraflar, dakikalar içinde Yunan medyasında manşet oldu.

“TÜRKİYE PAYINI İSTİYOR”

Yunan Kathimerini gazetesi, Abdülhamid Han gemisinin göreve çıkışını haberleştirerek rotadaki belirsizliğin sona erdiğini belirtti. Aynı gazetede yayınladığı bir analizde “Türkiye, yıkıcı milletlerarası gelişmelerin ortasında Abdülhamid Han sondaj kulesiyle kendine ait payı istiyor” ifadelerini kullandı.

Abdülhamit Han gemisinin göreve başlamasıyla paniğe kapıldılar! Yunan medyasında gündem yine Türkiye

“YENİ TÜRK MEYDAN OKUMASI”

CNN Yunanistan da Abdülhamid Han’ı manşetlerine taşıyarak “Yeni Türk meydan okumasına Atina’dan sakin cevap- Erdoğan’ın bayramı sondaj kulesiyle başladı: Kimsenin iznine ihtiyacımız değil” ifadelerine yer verdi. Yunan Ta Nea gazetesi Abdülhamid Han sondaj gemisini “Türkiye’nin en çağdaş, en güçlü gemisi” olarak tanımladı.

Abdülhamit Han gemisinin göreve başlamasıyla paniğe kapıldılar! Yunan medyasında gündem yine Türkiye

“BİZİM SİNİRLERİMİZLE OYNUYOR”

Abdülhamid Han sondaj gemisinin göreve başlamasıyla ilgili konuşan Yunanistan Eğitim Bakanı yardımcısı Angelos Syrigos, “Erdoğan Abdülhamid Han’ı kullanarak bizim sinirlerimizle oynuyor” ifadesini kullandı. Yunan siyasetçi Syrigos ise sondaj gemisinin rotasının son esas dek açıklanmadığını belirtip Türkiye’nin bir zafer belirtisi aradığını söyledi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir